Wady wzroku i ich sposoby korygowania


Wady wzroku i ich sposoby korygowania Bez kategorii

Wady wzroku występują na świecie powszechnie. Niezależnie od tego jakie przyjmiemy kryteria, w dosłownie każdej społeczności zajdziemy dokładnie takie same wady wzroku. Nasz wzrok niestety nie jest narządem doskonałym, a więc w sytuacji, gdy o niego nie dbamy w odpowiedni sposób może być uszkadzany. Dodatkowo narząd wzroku podlega procesowi starzenia się i również z tego powodu widzenie jest coraz gorsze. Wielu takich zmian nie jesteśmy w stanie uniknąć i prędzej czy później trafimy z nimi do lekarza.

Krótkowzroczność i dalekowzroczność

Krótkowzroczność i dalekowzroczność to dwie najczęściej występujące wady wzroku na świecie w przypadku krótkowzroczności mamy problem z widzeniem przedmiotów znajdujących się daleko od nas, a analogicznie dalekowzroczność polega na widzeniu dobrze przedmiotów na dużą odległość, ale z kolei przedmioty znajdujące się blisko są dla nas niewyraźne i zamazane. Obie te wady można dzisiaj w stosunkowo łatwy sposób korygować oraz leczyć. Dostępny jest cały szereg metod, dzięki którym osoby z dalekowzrocznością i krótkowzrocznością mogą funkcjonować w zasadzie zupełnie normalnie. To soczewki, okulary oraz w uzasadnionych przypadkach zabiegi korekcji laserowej.

Prezbiopia

Inaczej starczowzroczność. To wada wzroku, z którą wiele osób niestety będzie musiało się zmierzyć w trakcie swojego życia. Wada ujawnia się zwykle po 40 roku życia i raczej nie będziemy w stanie jej uniknąć. Wynika ona przede wszystkim ze zużycia naszego narządu wzroku i jest stosunkowo łatwa w korygowaniu. Typowym objawem prezbiopii jest problem z widzeniem na bliższe odległości. Musimy stopniowo oddalać od siebie przedmioty, by móc widzieć wyraźnie.

Astygmatyzm

            Inną, powszechnie występującym problemem jest astygmatyzm. To wada wzroku polegająca na wydłużeniu się soczewki oka. Przez to zaczynamy widzieć niewyraźnie zarówno z dużych jak i małych odległości, co może być szczególnie uciążliwe u osoby z astygmatyzmem. Ten problem może być zarówno dziedziczny jak i mieć podłoże w przebytych chorobach czy też urazach wypadkowych.

Metody korygowania i leczenia

            Dzisiejsze metody korygowania oraz leczenia rozmaitych wad wzroku dają nam nadzieję na bardzo skuteczną poprawę widzenia. Do wyboru mamy co najmniej kilka metod korygowania wzroku przy rozmaitych wadach. Są to przede wszystkim popularne od wieków okulary, nieco nowszy wynalazek czyli soczewki kontaktowe oraz stosowane od kilku dekad laserowe korekcje wzroku. O sposobie leczenie zawsze powinien decydować specjalista, choć w znaczącej liczbie przypadków wybór padnie na soczewki kontaktowe lub popularne okulary.

Autor: coopervision.pl

undefined

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%


Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…