Dlaczego brylanty są drogie?
Diament jako materiał niezwykle twardy, w normalnych warunkach fizycznych praktycznie niezniszczalny fascynował człowieka od ponad 2500 lat. Po nadaniu mu blasku przez szlifierza, wraz z rozwojem techniki obróbki jeszcze zyskał na wartości. Dlatego niewątpliwie jednym z czynników które wpłynęły na bardzo wysoką cenę diamentów jest po prostu tradycja. Kamienie szlachetne z diamentami na czele stały się rodzajem specyficznej, ogólnoświatowej waluty, której wartość nie jest powiązana ani z wahaniami giełdowymi ani ze spadkami i wzrostami walut. Brylant to diament o specjalnym szlifie nadającym mu charakterystyczny blask poprzez co najmniej 57 faset czyli oszlifowanych powierzchni. Skup brylantów wycenia wartość kamienia według parametrów zwanych 4C – czystość, waga w karatach, kolor i szlif (ang. clarity, carat weight, color, cut).
Gdzie najlepiej sprzedać brylanty?
Aby korzystnie zamienić cenny brylant na gotówkę najlepiej odwiedzić oficjalnie i legalnie działający skup brylantów. Wycena „na oko” oferowana przez przypadkowych kupców rzadko ma coś wspólnego z rzetelną i profesjonalną wyceną. Jeżeli kamień nie posiada certyfikatu skup brylantów prowadzony przed artar.eu oferuje usługę wyceny. Trzeba liczyć się z tym, że wystawienie certyfikatu kosztuje, a więc będzie oprócz prowizji handlowej częścią odjętą od wartości brylantu. Dzięki nowoczesnej aparaturze artar.eu na miejscu jest w stanie wycenić zarówno brylanty nieoprawione – tak zwane inwestycyjne jak i stanowiące integralną część biżuterii. Po ustaleniu ceny artar.eu spisuje z klientem umowę i od ręki wypłaca gotówkę. Transakcje zawierane są dyskretnie i objęte tajemnicą handlową.
W jaki sposób skup brylantów dokonuje wyceny?
Najważniejsza jest czystość, nawet stosunkowo niewielki brylant bez zanieczyszczeń jest znacznie cenniejszy od większego o niższej klasie czystości. W naszych sklepach jubilerskich najczęściej spotkamy klasę VS i SI (very small inclusions, small inclusions) czyli z niewielkimi, niewidocznymi gołym okiem zanieczyszczeniami.
Ciężar tradycyjnie podaje się w karatach (1 karat = 200 miligramów). Nie wycenia się brylantów „na wagę”. Kamień 1-karatowy będzie znacznie droższy niż 2 o wadze 0,5 karata. Kolor – im jaśniejsze, bardziej przezroczyste tym droższe. Wyjątek stanowią tak zwane „brylanty fantazyjne” o wyraźnych kolorach (np. bursztynowo-żółte), które osiągają rekordowe ceny.Na koniec szlif – od tego zależy blask brylantu, a najlepsi szlifierze to artyści, których kunszt przechodzi zwykle z pokolenia na pokolenie. Aby wystawić certyfikat potrzebna jest międzynarodowa licencja wydawana przez (HRD) – Najwyższą Radę Diamentów w Anwertpii. Takie uprawnienia posiada artar.eu.
undefined