Jaką kawę wybrać do drippera?


Kawa to ulubiony napój wielu osób. Dla prawdziwych koneserów zalanie zmielonych ziaren wrzątkiem to niemal profanacja. Rzeczywiście; zdecydowanie lepiej smakuje kawa, przyrządzona w ekspresie czy choćby kawiarce. W dzisiejszym artykule proponujemy jednak nieco inny sposób przyrządzania aromatycznego napoju – dripper do kawy. 

Jaką kawę przyrządzać w dripie?

Przyjmuje się, że najlepszą kawą do dripa jest kawa jasno lub średnio palona. Z dripa wybornie smakują kawy brazylijskie z gatunku Arabica (na przykład kawa Rio: explosia.pl/Kawa-arabica-Rio-brazylia-santos-250g). 

 

Jest to kawa, która wzrasta w szczególnie sprzyjających warunkach i unikalnym mikroklimacie. Jej smak jest subtelny, natomiast aromat to prażone orzechy z nutami owocowymi. Delikatny smak pozbawiony jest goryczki, a kwasowość kawy określa się jako średnią. Dzięki obróbce na sucho w kawie doskonale wyczuwalne są nuty cytrusowe i smak tropikalnych owoców.

 

Brazylijska Arabica to z całą pewnością napój dla kawoszy, którzy zachwycą się subtelnym smakiem i zniewalającym aromatem. Kawę brazylijską można z powodzeniem przyrządzać w dripperze, ale także w różnego rodzaju ekspresach (przelewowych, kolbowych, automatycznych).

Dripper do kawy – sekret głębi smaku

Dlaczego parzenie kawy za pomocą dripa staje się coraz bardziej popularne? To proste. Dzięki tej metodzie uzyskujemy pyszną kawę bez fusów.

 

Dripper jest bowiem niewielkim urządzeniem, które kształtem przypomina stożkowatą filiżankę (najczęściej ceramiczną lub szklaną). Dripper to nieskomplikowane akcesorium, natomiast drip to po prostu papierowy filtr. Są to takie same filtry, jakich używa się do ekspresów przelewowych. Kawa wlewa się do filiżanki cienkim, wolno płynącym strumieniem. 

 

Sama metoda jest zresztą zgoła podobna. Gorąca woda przesącza się przez ziarna, które pozostają na filtrze. Wystarczą około 3–4 minuty, by przygotować w ten sposób aromatyczny napój. Warto nadmienić, że kawa z drippera ma znacznie wyższą zawartość kofeiny niż przygotowana tradycyjnie. Przy tym zachowuje jednak swój delikatny smak.

 

Do parzenia kawy najlepiej używać przefiltrowanej wody, co pozwala na odczuwanie głębi smaku. Z kolei dripa można namoczyć w gorącej wodzie przed przystąpieniem do parzenia kawy. Nie jest to jednak konieczne; zwłaszcza, gdy używamy wysokiej jakości filtrów. 

Jak zatem widać – nie potrzeba skomplikowanych urządzeń, by zaparzyć aromatyczną kawę niczym z najlepszej kawiarni. Wystarczy dripper, a przede wszystkim dobrej jakości kawa ziarnista, świeżo mielona.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%


Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…