Jak prowadzić samochód z automatyczną skrzynią biegów?


W Polsce zdecydowana większość aut to samochody z manualną skrzynią biegów. Większość osób nie wie nawet jak poprowadzić samochód z automatyczną skrzynią biegów. Pamiętać należy, że przed zakupem „automata” trzeba się dobrze zastanowić – przesiąść się z automatu w manual graniczy z cudem! Krótki poradnik dla osób nie mających pojęcia jak prowadzić auto w automacie:
Na wybieraku mamy kilka liter, które definiują tryb w jakim znajduje się nasza skrzynia biegów. Aby odpalić auto z automatyczną skrzynią biegów wystarczy wcisnąć hamulec i przekręcić kluczyk:

1. Tryb „P” czyli parking – ustawiamy na stojącym (zaparkowanym) aucie! W innym wypadku możemy uszkodzić przekładnię! W większości aut nie włączymy silnika zanim nie przełączymy na tryb „P” lub „N”.
2. Tryb „N” czyli neutral – silnik przestaje napędzać koła jednak nie używamy tego biegu nawet na skrzyżowaniach gdy stoimy na czerwonym świetle. Służy jedynie do przetoczenia auta!
3. Tryb „2” oraz „3” czyli bieg 1,2 w przypadku „2” oraz 1, 2, 3 w przypadku „3”. Tryby te przystosowane są do ciągnięcia przyczep i zjeżdżania ze stromych gór. Auto w trybie D nieustannie by przyspieszało a to wymagałoby hamowania co doprowadziłoby do przegrzania hamulców!
4. Tryb „R” czyli revers – bieg wsteczny – włączamy go gdy auto stoi – włączenie tego biegu podczas chociażby toczenia się auta uszkodzi nam przekładnię!
5. Tryb „D” czyli drive – podstawowy bieg w „automatach” – używamy go do jazdy do przodu.
Na rynku istnieje wiele różnych technologii zastosowanych w skrzyniach – powyżej przedstawiliśmy zagadnienia bardzo poglądowo – zanim pierwszy raz ruszysz w podróż „automatem” zapoznaj się z instrukcją. Poniższy rysunek obrazuje jak wygląda automatyczna przekładnia:

Jak prowadzić samochód z automatyczną skrzynią biegów? Motoryzacja

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%


Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…